Ders Öğretim Planı
Dersin KoduDersin AdıDersin TürüYılYarıyılAKTS
19080100400RESİM ATÖLYE - IIZorunlu246
Dersin Seviyesi
Lisans
Dersin Amacı
Sanat kavramlarının ve plastik biçimlendirmenin temel ilkelerini görsel düşünme mantığı içinde kavratmak. Resmin plastik oluşum sürecinin izlenmesini ve tartışılmasını deneyimleyerek, imgelem gücü ve yaratıcılığa dayalı özgün anlatım dilleri geliştirmek ve güven duygusunu kazandırmak. Sanatın bir dönüştürme eylemi olarak da algılanmasını sağlamak. Estetik farkındalık yaratmak ve araştırıcı-sorgulayıcı kişilik geliştirmek.
Dersi Veren Öğretim Görevlisi/Görevlileri
Doç. Üyesi Sadık Arslan
Öğrenme Çıktıları
1Sanatın temel kavramları hakkında bilgi sahibi olur, 2. Plastik biçimlendirmenin temel ilkelerini kavrar, 3. Doğayı ve çevreyi sorgulayıcı gözle görme ve gördüğünü aktarabilme becerisi kazanır, 4. Yüzey ve üç boyuta ilişkin temel becerileri edinir, 5. Plastik değerler arasında biçim ve anlam ilişkileri kurar, 6. Plastik değerleri ve öğeleri kompozisyon kurallarına göre uygular.
2Sanatın temel kavramları hakkında bilgi sahibi olur, 2. Plastik biçimlendirmenin temel ilkelerini kavrar, 3. Doğayı ve çevreyi sorgulayıcı gözle görme ve gördüğünü aktarabilme becerisi kazanır, 4. Yüzey ve üç boyuta ilişkin temel becerileri edinir, 5. Plastik değerler arasında biçim ve anlam ilişkileri kurar, 6. Plastik değerleri ve öğeleri kompozisyon kurallarına göre uygular.
Öğrenim Türü
Birinci Öğretim
Dersin Ön Koşulu Olan Dersler
Dersin önkoşulu yoktur.
Ders İçin Önerilen Diğer Hususlar
yok
Dersin İçeriği
Sanatın temel kavramlarının araştırılması, sorgulanması ve tartışılması; Sanatsal dilin temel öğelerinin incelenmesi ve gerekli uygulamaların yapılması.
Haftalık Ayrıntılı Ders İçeriği
HaftaTeorikUygulamaLaboratuvar
1Dersin tanımı, işleniş yöntemi ve derste gerekli malzemeler hakkında bilgi aktarımı.Dersin tanımı, işleniş yöntemi ve derste gerekli malzemeler hakkında bilgi aktarımı.
2Akrilikboya veya yağlıboya renk denemeleriAkrilikboya veya yağlıboya renk denemeleri
3Sanat tarihindeki eserlerin incelenmesi ve yapılacak röprodüksiyonu yapılacak eserin seçimiSanat tarihindeki eserlerin incelenmesi ve yapılacak röprodüksiyonu yapılacak eserin seçimi
4Sanat tarihindeki eserlerin incelenmesi ve yapılacak röprodüksiyonu yapılacak eserin seçimiSanat tarihindeki eserlerin incelenmesi ve yapılacak röprodüksiyonu yapılacak eserin seçimi
5Tuval üzerine röprodüksiyon uygulamalarına başlanacak.Tuval üzerine röprodüksiyon uygulamalarına başlanacak.
6Tuval üzerine röprodüksiyon uygulamasıTuval üzerine röprodüksiyon uygulaması
7Tuval üzerine röprodüksiyon uygulamasıTuval üzerine röprodüksiyon uygulaması
8Ara sınavAra sınav
9Resimlerin konularını belirlemek için fotoğraf teknolojisinden faydalanmak.Resimlerin konularını belirlemek için fotoğraf teknolojisinden faydalanmak.
10Resimlerin konularını belirlemek için fotoğraf teknolojisinden faydalanmak.Resimlerin konularını belirlemek için fotoğraf teknolojisinden faydalanmak.
11Sanat tarihsel örneklerle resimlerde konu ve tema kavramını tartışmak.Sanat tarihsel örneklerle resimlerde konu ve tema kavramını tartışmak.
12Özgün fotoğraflardan özgün kompozisyonlar elde etmek.Özgün fotoğraflardan özgün kompozisyonlar elde etmek.
13Özgün fotoğraflardan özgün yağlıboya veya akrilik boya kompozisyonlar elde etmek.Özgün fotoğraflardan özgün yağlıboya veya akrilik boya kompozisyonlar elde etmek.
14Özgün fotoğraflardan özgün yağlıboya veya akrilik boya kompozisyonlar elde etmek.Özgün fotoğraflardan özgün yağlıboya veya akrilik boya kompozisyonlar elde etmek.
15Final sınavı
Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar
Gürer, L. (1990) Temel Tasarım. İstanbul: İTÜ Yayınları Denel B. (1981) Temel tasarım ve yaratıcılık. Ankara: ODTÜ Mim. Fak. Yayınları Saldıray S. (1979) Gözlemsel Çözümsel Yöntemle Yeni Düzen Yeni Biçim. İstanbul: İst.Dev. Güzel sanatlar Akademisi Yayınevi Arnheim R. (2004) Görsel düşünme. İstanbul: Metis yayınları.
Planlanan Öğrenme Aktiviteleri ve Metodları
Değerlendirme
Yarıyıl (Yıl) İçi EtkinlikleriAdetDeğer
Ara Sınav2100
TOPLAM100
Yarıyıl(Yıl) Sonu EtkinliklerAdetDeğer
Final Sınavı2100
TOPLAM100
Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri40
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri60
TOPLAM100
Dersin Sunulduğu Dil
Türkçe
Staj Durumu
Staj durumu yok.
İş Yükü Hesaplaması
EtkinliklerSayısıSüresi (saat)Toplam İş Yükü (saat)
Ara Sınav122
Final Sınavı122
Uygulama/Pratik14684
Ev Ödevi81080
TOPLAM İŞ YÜKÜ (saat)168
Program ve Öğrenme Çıktıları İlişkisi

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24
ÖÇ1                        
ÖÇ2                        
* Katkı Düzeyi : 1 Çok düşük 2 Düşük 3 Orta 4 Yüksek 5 Çok yüksek
 
Iğdır University, Iğdır / TURKEY • Tel (pbx): +90 476 226 13 14 • e-mail: info@igdir.edu.tr